Barvy v interiéru

Barvy a tóny náš mozek vnímá velice citlivě i když si to nepřipouštíme. Do našeho podvědomí se vrývají hodně citělně, hodně moc hluboko, dokáží ovlivnit i naše nálady.

V bytě ovlivňujeme celkovou atmosféru interiáru

Zde Vám představím základní pravidla, kterými se řídí architekti a designeři.
Bílá – bílá je bava nadčasová, „klasika“ v našem bydlení a v interiérech 80. let. Je to barva nadčasová, stejně jako v módním průmyslu. To se o ostatních barevných tónech tak dočista říci nedá.

V hlavním pokoji by měli vést dominantu přírodní odstíny jako je krémová, béžová meruňková nebo okrová a dále pak pastelové – jako žlutá, modrá nebo růžová.
Čím výraznější barva na celou jednu stěnu ubere hodně světla a interiér se bude zdát menší.

Barevné stěny

Zajímavě vypadá natřít stěny v pokoji odlišnými barvami. V tomto případě ale zapomeňte na červenou nebo tmavě fialovou barvu – červená na velké ploše působí agresivně, fialová mysticky a smutně. V místnosti lze zkombinovat dvě barvy – jednu zeď ze dvou natřete jinou barvou nebo na podlahu a strop použijte jednu barvu a na zdi druhou

V hlavní roli doplňky a látky

Jestli se nechcete pouštět do složitého malování, je jednodušší interiér barevně vyladit pomocí dekorace – látek, koberců, polštářků apod. V tomto případě je třeba respektovat, že barevnost musí být rozdělena proporcionálně: dominantní barva by měla pokrývat 60% prostoru místnosti, doplňující barva 35% a třetí barva by měla být přítomná jen v podobě barevných akcentů, tzn. 5%.

Obecně platí, že neuděláme chybu, vybereme-li jako dominantní barvu světlý a neutrální odstín. Pro barevné akcenty zvolíme živé barvy, které místnosti dodají rytmus a dynamiku. Příkladem může být interiér s bílými zdmi a žaluziemi /závěsy/ a světlým nábytkem. Doplníme modrou pohovkou a několika doteky oranžové v podobě váz, lamp a koberečku. Podle stejného receptu můžeme zařídit i místnost v rustikálním duchu: stěny krémové barvy, nábytek z tmavého dřeva, popř. z rezavohnědého kovu a to vše rozzáříme červenou barvou na polštářích, květinách nebo nástěnných lampách.

Vhodná barva pro každou místnost

Výběr barvy se odvíjí od funkce místnosti. V průchozích nebo společenských místnostech /chodba, obývák, kuchyň, tělocvična/ se uplatní živé barvy, které stimulují, např. škála červené, oranžové a žluté. V místnostech určených k odpočinku nebo duševní práci /ložnice, kancelář, pracovna. / vybírejme uklidňující barvy, jako je modrá, zelená nebo světle fialová. V dětském pokoji nebo interiéru obývaném mladými lidmi vynikne zelená, symbol růstu, znovuzrození, jara. Smaragdový odstín této barvy reprezentuje bohatství ducha a touhu po poznání, což ji předurčuje k použití v pracovnách a kancelářích. Nedoporučuje se pouze na chodbách.

Barvy, kterým je lepší se vyhnout

Před definitivním výběrem barvy se vyplatí přemýšlet, protože různé odstíny ovlivňují naši náladu a chování. Jednou z barev, které se v interiéru příliš nedoporučují, je šedá, která evokuje soumrak a smutek. Místnost, kde převládá šedá, bude působit nepřívětivě. Vyhněte se přemíře černé. Máme ji spojenou se smrtí a tmou. Může v nás vyvolávat stísněný pocit. Naopak pokud ji v interiéru užijete s citem, může pěkně kontrastovat s jasnými a výraznými barvami. S bílou tvoří černá rafinovanou, ale trochu přísnou kombinaci. Proto se doporučuje ji oživit i dalšími barevnými akcenty. V moderních interiérech má své místo i černá v lakovaném provedení.

Tmavě hnědou si spojujeme s podzimem, hlínou a blátem, evokuje rozklad a zánik. Je lepší se jí vyhnout, zvláště u čalounění a ozdobných předmětů. Na druhou stranu je tato barva naprosto v pořádku u starožitného nábytku /ať původního nebo replik/ a parket.

Fialová je studená barva, evokující melancholii a smutek. Proto s ní v místnosti zacházíme opatrně, nejlépe je ji použít ve formě doplňků.

Interiér Bydlení