Novinky

Stavební veletrhy BRNO 2013

19. 03. 2013

Ve dnech 23. - 27. 4. 2013 budou již 18. ročníkem probíhat Stavební veletrhy Brno. Více v článku na Stavební veletrhy BRNO 2013

Světlo v architektuře, Happy Home - zelené bydlení v Praze lifestylová přehlídka Motion

19. 03. 2013

Souběžně s výstavou MDŽ (Moderní design pro ženy) proběhne též výstava Světlo v architektuře. Více v článku na Světlo v architektuře, Happy Home - zelené bydlení v Praze lifestylová přehlídka Motion

MDŽ (Moderní design pro ženy)

08. 03. 2013

Modelový byt v Praze Více v článku na MDŽ (Moderní design pro ženy)
Bulletin Ekonomických staveb


Katalog rodinných domů

Objednejte si zdarma tištěný katalog

Naše tipy

 

Reklama: Kvalitní krbová kamna do bytu

Sedačky na schodiště - znovu po schodech nahoru i dolů

Moderní klimatizace do kanceláře.

Spotřebiče jsou srdcem každé kuchyně. Specializovaný obchod Vestavné spotřebiče nabízí spotřebiče Bosch, Siemens, AEG i produkty mnoha dalších značek.

nábytek a kuchyňské linky

Rady a tipy, jak zařídit vaši koupelnu.

Sídlo pro firmy

Zařiďte si interiér své novostavby podle současných trendů.

Nové Pardubické byty v příjemném prostředí na byty pardubice.eu.

Feng shui

Napsal dne 00. 00. 0000

Feng shui je staré čínské učení, které je postaveno na udržování vody (shui) a větru (feng) ve správné rovnováze. Voda představuje zdroj zemské energie, vítr je zase energie nebes. Oba tyto elementy v harmonické rovnováze člověku pomáhají, ale dokážou mu i uškodit. Feng shui umožňuje nastolit harmonii energií, zlepšit naši životní situaci, zdraví a mezilidské vztahy.

Celé učení Feng shui se opírá o tok energie Čchi, která je všudypřítomná, dodává život všemu kolem nás a jejím zdrojem je neustálá přeměna energií Jin a Jang. Množství a kvalitě této energie mají přímý vliv na naše zdraví a vitalitu. Umění Feng shui popisuje energetické působení tvarů, barev a materiálů na člověka v čase a prostoru. Ohledně bydlení z tohoto umění vychází teorie, podle které neharmonicky uspořádané prostory ovlivňují veškeré naše chování, práci i odpočinek. V neharmonicky uspořádané ložnici se hůře spí, v pracovně nebo kanceláři se hůře soustředí, v neharmonickém dětském pokoji děti více zlobí a domovu, kde nepanuje harmonie, hrozí rozpad.

Jak tedy dosáhnout požadované harmonie?

V poslední době se o Feng shui hodně mluví právě v souvislosti s bydlením. Prostudovat kompletně toto starodávné učení může být časově náročné a ne každého zaujme. Ale mnohé techniky a poučky již přešly do běžně používaných doporučení pro jednotlivé místnosti, a proto některé najdete i v popisech a doporučeních pro interiér uvedených na těchto stránkách.

Učení Feng shui klade veliký důraz na pořádek a čistotu, protože nepořádek je první věc, která nás v domě upoutá. Nepořádek a množství nepotřebných věcí narušují příznivý tok energie a negativně tak ovlivňují náš život. Odstraňte tedy všechny formy nepořádku – tašky, odpadky, staré oblečení, časopisy apod. Vyčistěte prostory za lednicí, skříněmi a na dalších místech, ke kterým je obtížný přístup.

Stejně se vypořádejte i s nepořádkem emocionálním. Z interiéru odstraňte všechny fotografie, ketré vám připomínají negativní události vašeho života (např. expřítele, který vás zradil). Nahraďte je například živými květinami, které váš byt či dům oživí a příznivě ovlivní toky energie Čchi.

Obývací pokoj podle Feng shui

Feng shui považuje obývací pokoj za místnost příležitostí. V případě návštěvy pravděpodobně Vaši hosté spatří obývací pokoj jako první z místností Vašeho domu či bytu. V této místnosti se spojuje několik významných aspektů života včetně kariéry a vztahů. V harmonickém obývacím pokoji budou mít Vaši hosti pocit jistoty, jak z Vašeho života, tak i z jejich pobytu ve Vašem domě.

Rady pro harmonický obývací pokoj:

 • Židle a pohovky by měly být v ideálním případě uspořádány čelem ke dveřím, přinejmenším by k nim neměly být zády. Lidé sedící v této místnosti by měli být schopni vidět na dveře, aniž by se museli otáčet. Ideální uspořádání sezení je do kruhu nebo do osmiúhelníku.
 • Důležitým prvkem je dostatek světla, proto by tmavé místa pokoje (rohy, zákoutí, prostory za pohovkou atd.) měly být prosvětleny pomocí barev, rostlin, zrcadel nebo světel. To k těmto místům přitáhne energii Čchi, která by jimi jinak neprotékala. Čchi by měla protékat přes všechny místa v místnosti, včetně rohů a prostorů mezi nábytkem.
 • Zvažte pozici televize a dalších kovových předmětů, jejichž elektromagnetické pole narušuje tok Čchi. Tyto předměty by neměly být umístěny ve středu místnosti. Naopak vhodnou dominantou obývacího pokoje je krb. Obývací pokoj by měl poskytovat vhodnou atmosféru pro konverzaci a prostředí, v němž se lidé budou cítit uvolněně a odpočatě.
 • Prvkem, který může obývací pokoj zharmonizovat, jsou zrcadla. Vhodně umístěná zrcadla dokážou prosvětlit temná zákoutí (zrcadlo může být nastavené tak, aby díky němu bylo vidět na dřevěné dveře, nebo může pokoj opticky zvětšovat). V případě nevhodného tvaru obývacího pokoje využijte zrcadla tak, aby pomohla energii Čchi proudit celou místností.
 • Stůl v obývacím pokoji symbolizuje zdraví, měl by tedy být čistý a uklizený. Pokud na něj postavíte živé rostliny či květiny, přispějete ke zdraví všech osob v místnosti.
 • Obývací pokoj by neměl být přeplněn množstvím věcí či nábytku. K pozitivnímu toku energie přispějí vhodně zvolená umělecká díla či rostliny se zakulacenými listy.
 • Feng shui vyžaduje rovnováhu mezi mužskou a ženskou energií. Ženskou energii můžete podpořit například rozmístěním podušek na zem, polštářů na pohovku či živých rostlin do středu stolu. Feng shui neuznává sušené rostliny, a proto je nedoporučuje ani k dekoraci obývacího pokoje.
 • Vchod do pokoje by měl být čistý, dobře osvětlený a bez překážek tak, aby umožňoval snadný vstup pro návštěvníky i energii Čchi. Není vhodné umístit zrcadlo proti vstupu, protože by odráželo vstupující energii zpět.

Dětský pokoj podle Feng shui

Kde jinde bychom se měli snažit o zajištění dobrého toku energie, než v dětském pokoji. Energie Čchi přispívá k tomu, že Vaše dítě bude zdravé a šťastné. V neharmonickém dětském pokoji může dojít k domu, že dítě bude mít problémy s nespavostí či sníženou imunitou.

Rady pro harmonický dětský pokoj:

 • Zařízení dětského pokoje začíná u barev. Nebojte se experimentovat a zvolit odlišné barvy, než tradiční růžovou a modrou. Vytvořte harmonický prostor, ve kterém se budete cítit dobře nejen vy, ale i vaše děti.
 • Stejně jako ložnici, i dětský pokoj vybavte různorodým osvětlením, které bude možno měnit během dne podle potřeby.
 • Dětskou postýlku umístěte co nejdále od dveří a od všech elektrických zařízení, která ruší tok energie.
 • Pro veškeré vybavení použijte přírodní materiály, ať už jde o podlahu, postýlku, záclony, nábytek či hračky. Snažte se vyhnout plastovým materiálům, nahraďte je například dřevem.
 • Stejně jako v ložnici v dětském pokoji často větrejte, k osvěžení vzduchu můžete použít jemné aromatické oleje.
 • Snažte se, aby celý pokoj dýchal láskou, péčí a něhou.

Ložnice podle Feng shui

Podle Feng shui by ložnice měla zejména podporovat tok výživné a smyslné energie. Harmonická ložnice je tak místem, které Vás přitahuje, vzrušuje a zároveň uklidňuje. Pobyt v takové ložnici by pro Vás měl být příjemným prožitkem, ať již jde o krátký odpočinek, vydatný spánek či vášnivé milování.

Rady pro harmonickou ložnici:

 • Televize, počítač či posilovací nářadí do ložnice nepatří. Tyto věci narušují tok energie Čchi.
 • Čerstvý a okysličený vzduch je nesmírně důležitý, proto v ložnici často větrejte nebo si pořiďte kvalitní čističku vzduchu. Ve Vaší ložnici nemůže být dobrá energie, pokud je vzduch v ní vydýchaný a plný škodlivin.
 • Rostliny v ložnici nejsou dobré, neboť se s Vámi dělí o vzduch. Umístění rostlin je možné pouze v případě velkých prostorných rostlin, ale i v tomto případě jsou vhodné pouze rostliny se zakulacenými listy, které podporují tok energie Čchi.
 • Světlo je jedním z nejdůležitějších představitelů energie. Proto mějte v ložnici několik stupňů osvětlení nebo matné světlo. Nejvhodnějším světlem pro ložnici jsou svíčky, ovšem pouze v případě, že neobsahují žádné toxické látky.
 • K dosažení správné rovnováhy v ložnici použijte vhodné barvy. Nejlepšími jsou tzv. barvy kůže, tedy barvy od světle bílé až po sytě hnědou. Výzdoba ložnice by měla posilovat tok energie Čchi jak pro klidný spánek, tak pro zdravou sexualitu.
 • Obrazy v sobě nesou silnou energii, proto je vybírejte velmi pečlivě. V ložnici by v žádném případě neměly být depresivní nebo smutné obrazy. Naopak vhodné je zobrazení věcí, které byste rádi ve svém životě zažili.
 • Správné umístění postele je velmi zásadní a platí pro něj několik zásad:
  • Snadná přístupnost z obou stran
  • Ukotvení – to znamená přiražení čela ke stěně, pokud to není možné, pak alespoň přiražení jedné její strany
  • Noční stolky by měly být na obou stranách postele
  • Postel by neměla být v jedné linii s dveřmi
  • Prostor nad postelí by měl být volný (tzn. žádná zrcadla ani dekorace)
 • V noci mějte všechny dveře v ložnici zavřené, aby nedocházelo k narušení toku energie.

Předsíň podle Feng shui

Feng shui vnímá předsíň jako bránu do vašeho domova, je to místo, kde vítáte své hosty. Vstupní brána do vašeho domu by měla být čistá a upravená, neboť nabízí první pohled o vaší domácnosti každému, kdo vás navštíví.

Rady pro harmonickou předsíň:

 • Mějte předsíň vždy uklizenou, nezakopávejte v létě o zimní boty, nemějte věšák přeplněný svršky tak, že na něj nebude možné nic pověsit.
 • Vstupní dveře udržujte čisté a zajistěte, aby byl domovní zvonek označen vaším jménem. Tím podle Feng shui umožníte vstup pozitivním zprávám.
 • Zrcadlo umístěné přímo proti vstupním dveřím odráží energii Čchi a nedovolí jí proudit dovnitř.
 • Pokud je hlavní vchod umístěn přímo proti zadnímu vchodu, pak může pozitivní energie přicházející do domu tento dům rovnou opouštět.
 • Pokud je od hlavních dveří vidět přímo na otevřené dveře toalety, pak energie Čchi skončí rovnou v odpadu.
 • Vstupní dveře by se měly otevírat volně, nemělo by jim nic bránit v pohybu.
 • Pokud je předsíň malá a stísněná, použijte zrcadlo pro optické zvětšení prostoru.
 • Umístěním zvonečku či zvonkohry nad hlavní dveře podpoříte šíření pozitivní energie.
Podělte se s ostatními
  Pridat.eu