Novinky

Stavební veletrhy BRNO 2013

19. 03. 2013

Ve dnech 23. - 27. 4. 2013 budou již 18. ročníkem probíhat Stavební veletrhy Brno. Více v článku na Stavební veletrhy BRNO 2013

Světlo v architektuře, Happy Home - zelené bydlení v Praze lifestylová přehlídka Motion

19. 03. 2013

Souběžně s výstavou MDŽ (Moderní design pro ženy) proběhne též výstava Světlo v architektuře. Více v článku na Světlo v architektuře, Happy Home - zelené bydlení v Praze lifestylová přehlídka Motion

MDŽ (Moderní design pro ženy)

08. 03. 2013

Modelový byt v Praze Více v článku na MDŽ (Moderní design pro ženy)
Bulletin Ekonomických staveb


Katalog rodinných domů

Objednejte si zdarma tištěný katalog

Naše tipy

 

Reklama: Kvalitní krbová kamna do bytu

Sedačky na schodiště - znovu po schodech nahoru i dolů

Moderní klimatizace do kanceláře.

Spotřebiče jsou srdcem každé kuchyně. Specializovaný obchod Vestavné spotřebiče nabízí spotřebiče Bosch, Siemens, AEG i produkty mnoha dalších značek.

nábytek a kuchyňské linky

Rady a tipy, jak zařídit vaši koupelnu.

Sídlo pro firmy

Zařiďte si interiér své novostavby podle současných trendů.

Nové Pardubické byty v příjemném prostředí na byty pardubice.eu.

Schodiště, zábradlí

Napsal dne 12. 06. 2011 uživatel ivana.kotasova


Schodiště není jen prostředek, který nám umožní pohybovat se v domě nahoru a dolů. V moderním interiéru povýšilo na výrazný estetický prvek.

Schodiště, zábradlí

Umístění schodiště patří k zásadním dispozičním otázkám a zasahuje do každodenního provozu domácnosti. Pro toho, kdo si přeje důsledně oddělit denní a privátní klidovou zónu je ideální umístit schodiště do vstupní partie nebo haly mimo společný obývací prostor. totéž platí pro soužití rodičů s dospělými dětmi a pro další případy vícegeneračního bydlení.
Je-li schodiště umístěno v obýváku či v jeho přímém dohledu, stává se dominantním estetickým prvkem a kromě konstrukce je pro nás podstatný i design. A v tomto bodě se často střetávají provozní a estetické požadavky. Ladná spirála či vznosná konstrukce se skleněnými stupni a minimalistickým zábradlím budou jistě působit vznešeně, o pohodlném a bezpečném užívání však nemůže být řeč. Mezi nejpohodlnější patří přímé schodiště, případně schodiště do L nebo s  mírně zakřiveným ramenem. Větší pohodlí přináší vložená mezipodesta.
Pravidla pro pohodlný a bezpečný pohyb po schodišti vycházející z dlouholetých ergonomických studií a stanovují je stavební normy. Čím je stupeň vyšší tím je samozřejmě výstup do patra (a pro pokročilejší ročníky i sestup dolů) namáhavější. Při návrhu schodiště myslete i na to, co se bude po schodišti stěhovat. Máte-li v plánu pořídit postel nadstandardních rozměrů či kruhovou vanu do koupelny či křídlo do dětského pokoje, běžné rozměry pravděpodobně stačit nebudou.
Výsledný estetický výraz je dán nejen tvarem a typem konstrukce, ale i výběrem materiálů. Čím subtilnější typ si vyberete, tím lépe se bude schodiště v prostoru vyjímat. ||Velkého efektu můžete dosáhnout prostřednictvím barevných a materiálových kontrastů, například ocelí a dřeva, dřeva a skla, černého plechu a bílé omítky. Efektně může zapůsobit i čistý profil lomené betonové nebo ocelové desky. Záleží na invenci architekta, kombinace mnoha nápadů ve stylu "jak pejsek s kočičkou vařili dort" však pozitivní výsledek nepřinese. Myslete vždy na to, že geniální nápady bývají jednoduché.

Zábradlí, kámen úrazu?
Každé schodiště čítají více než tři výškové stupně je podle stavebních norem z bezpečnostních důvodů třeba opatřit zábradlím o minimální výšce 110 cm. Ani jeho členění není našimi předpisy ponecháno náhodě. Mnozí stavebníci se však domnívají, že nejde o zásadní věc, a zábradlí často padá na oltář elegance a minimalistického vzhledu. Jeho funkci plní čirá skleněná deska, tenká ocelová trubka či jiný co nejméně viditelný prvek tak, aby nebyla snížena "známka za estetický dojem". Majitelé domu si neuvědomují, že krása je v tomto případě, jak tomu i jindy v životě bývá, spojena s nebezpečím. A to zejména pro malé děti, starší osoby, osoby se ztíženou pohyblivostí a podobně. Návrh schodiště ve svém domě proto posuzujte nejen hlasem svého srdce a své peněženky, ale i s ohledem na možné na první pohled nenápadné "vady na kráse".

Podělte se s ostatními
    Pridat.eu