Novinky

Stavební veletrhy BRNO 2013

19. 03. 2013

Ve dnech 23. - 27. 4. 2013 budou již 18. ročníkem probíhat Stavební veletrhy Brno. Více v článku na Stavební veletrhy BRNO 2013

Světlo v architektuře, Happy Home - zelené bydlení v Praze lifestylová přehlídka Motion

19. 03. 2013

Souběžně s výstavou MDŽ (Moderní design pro ženy) proběhne též výstava Světlo v architektuře. Více v článku na Světlo v architektuře, Happy Home - zelené bydlení v Praze lifestylová přehlídka Motion

MDŽ (Moderní design pro ženy)

08. 03. 2013

Modelový byt v Praze Více v článku na MDŽ (Moderní design pro ženy)
Bulletin Ekonomických staveb


Katalog rodinných domů

Objednejte si zdarma tištěný katalog

Naše tipy

 

Reklama: Kvalitní krbová kamna do bytu

Sedačky na schodiště - znovu po schodech nahoru i dolů

Moderní klimatizace do kanceláře.

Spotřebiče jsou srdcem každé kuchyně. Specializovaný obchod Vestavné spotřebiče nabízí spotřebiče Bosch, Siemens, AEG i produkty mnoha dalších značek.

nábytek a kuchyňské linky

Rady a tipy, jak zařídit vaši koupelnu.

Sídlo pro firmy

Zařiďte si interiér své novostavby podle současných trendů.

Nové Pardubické byty v příjemném prostředí na byty pardubice.eu.

Úvod do feng shui

Napsal dne 16. 10. 2012 uživatel ivana.dolozilkova

Feng Shui je logický nástroj, který využívá každý z nás, ať už o tom víme či nikoliv. Při příchodu do restaurace nejprve zamíříme k rohovým stolům nebo ke stolům u stěny. Proč? Protože máme krytá záda a zároveň výhled do „lokálu“. Stejně tak dáme většinou přednost křeslu s vysokou opěrkou před židlí bez opěradla.  A stejně přirozeně bychom měli přistoupit k usazení našeho domu na pozemku s přihlédnutím ke všem okolním vlivům – to je ve Feng Shui škola formy. Také víme, že lépe se nám spí v chladnějších a tmavších místnostech, naopak v obytné zóně preferujeme teplo a sluneční svit – zde je třeba se řídit školou kompasu.

Každý prostor má své dispozice a indispozice. Úkolem Feng Shui je prostor zhodnotit a vše pozitivní maximálně využít a vše nepříznivé eliminovat.

V současné době se domovy čím dál více stávají vyhledávaným útočištěm a oázou klidu poskytující bezpečí před stále agresivnějším okolním světem. Protiváhou na složitý a stresující svět je žít jednoduššíma přehlednějším způsobem života. Feng Shui poradí, jak toho dosáhnout. Není třeba přijmout východní design interiérů a exteriérů jen proto, že se učení Feng Shui zrodilo v Číně. Jedinou věcí, kterou je třeba udělat, je pochopit několik obecných a zároveň logických zásad a principů. Ty by měl znát každý projektant i architekt, aby mohl navrhovat a stavět jen „zdravé“ domy pro kvalitní bydlení i život.

 

 • Půdorys

U půdorysu je nejdůležitější jeho pravidelnost, přičemž nejvhodnější je čtverec, případně obdélník. Pravidelný půdorys má mnohem větší dispozici k vytvoření harmonického a vyváženého prostoru. Největší chybou bývají členité a složité půdorysy nebo tvary do L, které nejenže působí nevyrovnaně, ale některé sektory domu či bytu jsou díky tomu oslabené nebo zcela chybí. A protože každý sektor je kromě světové strany spojený i s životní oblastí, je zřejmé, že u těch chybějících můžeme očekávat problémy.

Sever – životní cesta a kariéra

Severovýchod – moudrost a vědění

Východ – minulost, předkové, kořeny

Jihovýchod – prosperita, bohatství

Jih – sláva, uznání, společenská prestiž

Jihozápad – vztahy, láska, partnerství

Západ – budoucnost, děti, kreativita

Severozápad – nápomocní přátelé, cestování

Střed (Tai chi) – zdraví

 • Proporcionalita

Často úplně opomíjeným faktorem je velikost domu, která by vždy měla být úměrná počtu osob, které jej budou obývat. V malých prostorách, kde se tísní více lidí, dochází k nepřehlednosti, ztrátě soukromí a nedostatku motivace a vizí. Lidé mají pocit, že se dusí a že na ně všechno padá. Toto prostředí je velmi stresující až depresivní. Častěji se dnes však setkáme s opačným extrémem, kdy si bezdětní partneři vystaví dům – hrad. Nejen, že v takovém prostředí dochází k odcizení, ale prostor začne své obyvatele vysávat a tím u nich dochází k psychickým a zdravotním problémům. „Všeho s mírou“ se zde tedy opravdu vyplácí a měli bychom na to vždy pamatovat. Stejné pravidlo platí i pro množství nábytku, kterého by nemělo být příliš, ale ani málo. Přehnaný minimalismus svědčí o odcizenosti, nepřirozenosti a dokonce sterilitě.

 • Usazení domu na pozemku

Zde posuzujeme dům podle školy formy, tj. veškeré vnější vlivy, jako svažitost terénu, okolní zástavba, rušivé vlivy z okolí (vysílače, rušné silnice, hluk, zápach apod.), výhled do krajiny atd.. Dům se vždy snažíme usadit zády (nejlépe severní stranou) ke svahu, který mu tak vytvoří přirozenou oporu a s volným výhledem na pozemek a dále do krajiny, kde by v ideálním případě mělo být údolí vodním tokem. Také po obou stranách domu by měla být opora v podobě okolních domů nebo zeleně.

 • Vzhled domu

Nejen, že by dům měl svým vzhledem zapadnout do místní krajiny a zohledňovat celkový urbanismus, ale také by měl podpořit stabilitu a zázemí, které od něj očekáváme. Z pohledu Feng Shui jsou doporučovány zemní prvky, ať už je to zemitá barva fasády, kamínky kolem domu nebo kamenný obklad fasády či vchodu. Chybou bývají nadměrné prosklené plochy, přílišné užití kovových prvků a prosklené  rohy. Ty by měly naopak vždy být plné.

U komerčních budov je velice důležité, aby energie domu byla v souladu s činností, která je zde vykonávána. Například kovový dům, který může být bílý, strohý a převahou kovových komponentů, je vhodný pro peněžní ústavy, účetní firmy, advokátní kanceláře apod., protože zde podpoří řád, pravidla, přesnost a práci s penězi. Nepravidelná skleněná budova se výborně hodí pro plavecký stadion nebo  prodejnu bazénů. Velké kamenné domy jsou vynikající pro divadla, školy a soudy. Pro reklamní agentury nebo sportovní zařízení jsou vhodné ohnivé budovy – vyzývavé, barevné a provokativní. Vždy je však důležitá škola formy – tedy opora. Samostatně stojící skleněné věžáky nepřinesou nic dobrého ani majitelům firem, zaměstnancům ani klientům.

 • Rozmístění místností

Místnosti v domě by měly být uspořádány logicky vzhledem k funkčnosti a potřebám obyvatel domu. Zároveň by měly zahrnovat dostatek úložných prostor, které podpoří přehlednost a řád. Na severní strany by měly přijít technické a užitkové místnosti jako koupelny, prádelny, spíže, ložnice. Naopak k jihu situujeme hlavní  obytnou zónu. Pro kuchyně, dětské pokoje  a pracovny je vhodný východ i západ.

 • Ming Tang

Jedním z hlavních poslání Feng Shui je mít příjemný pocit ze svého domu, být hrdý na to, jak vypadá a těšit se na příchod domů. Váš domov je vaším odrazem, a proto je třeba, aby nejen interiér, ale také exteriér a samotný vchod byl takový, abyste na něj mohli být pyšní.

Ming Tang je prostor těsně před domem  a vlastní vchod. Ve Feng Shui je to jeden ze tří nejdůležitějších prostorů vůbec, protože zde vzniká první dojem, který nás do velké míry ovlivní ještě před vstupem. Zároveň je to prostor, kde se shromažďuje energie, proto musí být vhodně upravený. Vchod musí zřetelný a jasný, samotné vchodové dveře by měly být výrazné, osvětlené a čisté, aby lákaly ke vstupu. Po jejich obou stranách jsou vhodní symboličtí ochránci obydlí, což mohou být například rostliny nebo stromky v ozdobných nádobách.

 • Interiér

Zařizování interiéru by mělo splňovat školu formy, což je především logické a funkční řešení a správné rozmístění nábytku, tak, aby vždy byla zachována opora za zády a volný výhled. To platí hlavně při umístění postele, sedačky, jídelního stolu, pracovní židle a oblíbeného křesla. Častou chybou bývá umístění jídelního stolu v průchodu mezi obývákem a chodbou či vstupem na zahradu. Také umístění televize je kolikrát přednější než správné posazení sedačky. Škola kompasu doladí materiály, barvy, tvary a vhodné doplňky, které přísluší každému sektoru. To vede k harmonii, řádu a vědomí, že každá věc, barva nebo materiál má na své místo a opodstatnění. Naučí nás zbavit se nefunkčních a zbytečných věcí, které v našem životě nemají co dělat. Výrazné energetické prvky jako akvárium nebo krb by měly být umístěny v sektoru, kam svou energií naleží. Užití převážně přírodních materiálů podpoří přirozenost a nadčasovost každého prostoru.

 • Tai chi

Velkou péči musíme věnovat středu, ne nadarmo se mu říká energetické srdce prostoru. Měl by být zachován volný bez rušivých vlivů, jako je schodiště, výtah, stoupačky, komíny nebo příliš mnoho nábytku. Když si uvědomíme, že ovlivňuje celý zbývající prostor a je spojený se zdravím, je jasné, že se jedná o podstatné místo v interiéru.

 • Individuální přístup

Kouzlo Feng Shui spočívá v jeho individuálním přístupu. Kromě všeobecně platných principů pro prostor je nezbytné se věnovat všem osobnostem. Podle data narození je možné stanovit příznivé a nepříznivé směry, což je možné využít při směrování postele, psacího stolu nebo oblíbeného křesla. Dále můžeme zjistit, které energie každého jedince zharmonizují a posílí a ty dodáme do jeho osobního prostoru pomocí vhodných barev a doplňků. Velice důležité je také, aby se v prostoru odrazil životní styl a filozofie, záliby a to, k čemu v životě směřujeme. Pokud je interiér opravdu dobře uspořádán, dává člověku neustále podněty a impulzy – stále jej inspiruje k něčemu dalšímu a novému. Kombinací všech kroků vznikne prostor, který budeme mít rádi, budeme v něm zdraví, šťastní a spokojení. Jeho atmosféra nás bude stále znovu a znovu okouzlovat.

Čeho se vyvarovat/nejčastější chyby:

Nepravidelný půdorys, garáž jako součást hlavního půdorysu domu, toaleta a koupelna blízko hlavního vchodu, zrcadlo proti vchodovým dveřím, troje dveře v jedné linii za sebou, schodiště ve středu domu, špatné umístění krbu nebo akvária, nefunkční a zbytečné věci, nepořádek a překážky, ostré rohy a hrany, nezdravé a zanedbané rostliny, tmavé kouty.

Autor článku: Markéta Petříková, Vitr-Voda.cz, Foto a vizualizace: Vitr-Voda.cz

Minirozhovory k článku 

Prof. Ing.arch. Jaroslav Sýkora, Dr.Sc. (architekt, profesor na ČVUT)

§  Může mít Feng Shui na výuku  architektury nějaký význam?

„ Pokud vycházím z definice,že cílem Feng Shui je vytvořit vyvážené prostředí pro život,pak cílem architektonického vzdělávání je  obecně totéž,ale zásady pro tvorbu harmonického prostředí jsou jinak formulovány. Studenti se učí pracovat s prostorem, a s jeho využitím, s hmotou budov a s jejich začleněním do konkrétního území, musí pro své záměry vybrat vhodnou konstrukci a materiál , chápou vliv slunce,zeleně a vody na životní prostředí,  ale  činí tak podle architektonických,urbanistických  a konstrukčních zásad nebo norem, a často i intuitivně,než podle filozofických zásad Feng Shui. Asi by neškodilo do procesu navrhování rozumnou  část této filosofie zařadit.“  

§  Setkáte se mezi studenty se zájmem o  učení Feng Shui ?

" Přímou otázku na toto téma jsem studentům nepoložil,takže nevím.Odhadoval bych to  spíše na zájem jednotlivců než  větších kolektivů. Myslím si,že by zájem byl větší,kdyby o smyslu  Feng Shui něco věděli.“

 

Ing. Hana Lošťáková (projektantka)

 

§  Vnímáte rozdíl mezi klasickým projektem a projektem dle zásad Feng Shui?

„Rozdíl vidím hlavně v tom, že ve Feng Shui má vše své logické místo. Návrh víc zohledňuje danou lokalitu, orientaci k světovým stranám a zájmy budoucích majitelů.  Každý prvek,jeho  tvar a použitý materiál mají souvislost s okolním prostředím nebo svými budoucími majiteli. Mám pocit, že domy postavené podle těchto zásad působí vyváženěji. Často mají lepší dispozici pro příjemné bydlení nebo pro práci u komerčních budov, než klasické domy. Klienti jsou spokojení, když vědí, že každý krok při přípravě i realizaci projektu má svůj důvod.“

 

Jana Cvilínková (interiérová designérka, lektorka a konzultantka Feng Shui)

 • V čem vidíte důvod stoupajícího zájmu o FS a lze toto starobylé umění propojit s moderním designem?

„Průměrná délka  života se sice stále prodlužuje, ale přibývá „civilizačních nemocí“ a chybí nám „pocit bezpečí a pohody“.  Ztratili jsme kontakt s energií a přirozenými rytmy přírody. Prostředí ve kterém žijeme nás často, aniž si to uvědomujeme, dokáže stresovat. Ale čím hlouběji umíme proniknout do všech jeho rovin, vztahů a tajů, může nás také stresu i různých nepříznivých vlivů zbavit. Takové prostředí dokáže pohladit, cítíme se v něm v pohodě a v bezpečí, dovolí nám vypnout naše ochranné bariéry a uvolnit se. To dokáže samotný design jen částečně. Feng Shui design umí pomocí metod, které prověřily staletí, nahlédnout hlouběji pod povrch věcí  a dokáže citlivě propojit principy „východu“ s moderními poznatky zdravého bydlení a  zdravého životního stylu „západu“. Doporučuje a používá přírodní a zdraví neohrožující materiály, alternativní zdroje energie, věnuje se problematice elektrosmogu apod..  Feng Shui se dá  použít k harmonizaci jakýchkoliv staveb. Od rodinných domů, bytů, přes kancelářské, obchodní a výrobní budovy, až po navrhování zahrad, budování nových sídel a utváření krajiny.“

 • Vidíte výuku Feng Shui jako perspektivní a smysluplnou?

„V interiér design škole Intermezzo, se kterou spolupracuji, bylo Feng Shui zařazeno do intenzivního dlouhodobého kurzu Diplomového studia, které je určeno především těm  studentům, kteří mají zájem o profesionální kariéru v interiérovém designu. Ideální by podle mých představ bylo, vyučovat  principy Feng Shui  děti na základních školách, ale především studenty interiérového designu, architektury i dalších příbuzných oborů, ve kterých se může Feng Shui nejlépe uplatnit a přispět k všeobecně k šťastnějšímu životu a prosperitě.“

 

 • Knižní tip:

„Prostředí nás ovlivňuje. Zasahuje jak sociální, tak osobní zdraví, tělo, duši i ducha. Z devadesáti procent se v našem životě jedná o vystavěné prostředí. Budovy, prostranství mezi nimi, cesty, které je spojují, a cesty skrze mě – to jsou rámce našeho každodenního života. Rozličné rámce utvářejí různé životy, ovlivňují naše myšlení, cítění, chování – to, čím jsme.

Úryvek z knihy Duch a místo (autor: Christopher Day)

Odkaz na knihu  - http://www.databazeknih.cz/knihy/duch-a-misto-83847

 

16kou.jpg IMG_0958.jpg CRW_5704.jpg

Podělte se s ostatními
  Pridat.eu