Novinky

Stavební veletrhy BRNO 2013

19. 03. 2013

Ve dnech 23. - 27. 4. 2013 budou již 18. ročníkem probíhat Stavební veletrhy Brno. Více v článku na Stavební veletrhy BRNO 2013

Světlo v architektuře, Happy Home - zelené bydlení v Praze lifestylová přehlídka Motion

19. 03. 2013

Souběžně s výstavou MDŽ (Moderní design pro ženy) proběhne též výstava Světlo v architektuře. Více v článku na Světlo v architektuře, Happy Home - zelené bydlení v Praze lifestylová přehlídka Motion

MDŽ (Moderní design pro ženy)

08. 03. 2013

Modelový byt v Praze Více v článku na MDŽ (Moderní design pro ženy)
Bulletin Ekonomických staveb


Katalog rodinných domů

Objednejte si zdarma tištěný katalog

Naše tipy

 

Reklama: Kvalitní krbová kamna do bytu

Sedačky na schodiště - znovu po schodech nahoru i dolů

Moderní klimatizace do kanceláře.

Spotřebiče jsou srdcem každé kuchyně. Specializovaný obchod Vestavné spotřebiče nabízí spotřebiče Bosch, Siemens, AEG i produkty mnoha dalších značek.

nábytek a kuchyňské linky

Rady a tipy, jak zařídit vaši koupelnu.

Sídlo pro firmy

Zařiďte si interiér své novostavby podle současných trendů.

Nové Pardubické byty v příjemném prostředí na byty pardubice.eu.

Vstupy

Napsal dne 05. 06. 2012 uživatel ivana.dolozilkova

Jedním z hlavních poslání Feng Shui je mít příjemný pocit ze svého domu, být hrdý na to, jak vypadá a těšit se na příchod domů. Váš domov je vaším odrazem, a proto je třeba, aby nejen interiér, ale také exteriér a samotný vstup do domu byl takový, abyste na něj mohli být pyšní.

Všichni dobře víme, jak je důležitý první dojem. Ať už třeba při nákupu, kdy nás zaujme obal nového výrobku nebo při seznámení s novým člověkem. Podvědomě hodnotíme jeho pohyby, výraz v obličeji, tón, s jakým k nám hovoří a jakou energii vysílá do okolí. Jsou to signály, které nevnímáme vědomě, ale na jejich základě je nám člověk buď sympatický, nebo ne.

Stejné pravidlo platí také pro prostor. Pokud někam přicházíme poprvé, všímáme si každého detailu. Jak na mě působí dům, ke kterému přicházím?  Jaké je jeho bezprostřední okolí? Je zřejmé, kde má hlavní vchod?  Vím, na který zvonek zazvonit? To je nespočet informací, které nasbíráme ještě před tím, než vstoupíme do interiéru. Prostoru, kde tento první dojem vzniká se ve Feng Shui říká Ming Tang a je právem považován za jeden z nejdůležitějších. S jiným rozpoložením budeme zvonit u přátel pokud jsme před tím bloudili dvacet minut v dešti, nebo když nás nechají čekat u branky s tím, že jim nefunguje zvonek. Pak už nám chvíli potrvá, než se z takového rozladění vzpamatujeme. Když ale už z dálky jasně rozpoznáme cíl naší cesty a pohodlně k němu dojdeme, uvidíme udržovanou předzahrádku a po stranách vchodu do domu zaznamenáme rostliny v okrasných květináčích, je to úplně jiné. Můžeme se soustředit na důvod návštěvy a těšit se, co uvidíme za dveřmi…

Ming Tang je vizitka, jíž se prezentujeme světu. Může napovídat, jak o sobě i druhých smýšlíme. Když se vracíme domů, potřebujeme být vtaženi do svého soukromého prostoru prostřednictvím příjemného prostředí, které nás naladí. Proto by dobré Ming Tang mělo být bez jakýchkoli rušivých elementů a zároveň působit přívětivě, přehledně a živě. Patří sem předzahrádky, garážová stání, přístupové cesty, branky, ploty a vchodové dveře.  Branka by nikdy neměla být přímo naproti vchodu a přístupová cesta by měla být dostatečně široká, pečlivě udržovaná a mírně zvlněná. Toto zvlnění lze vytvořit alespoň opticky pomocí vhodně vysázených rostlin nebo rozmístěním kamenů. Zvlněná cestička napomáhá zpomalení energie, neboli  čchi, aby nevstupovala do domu příliš rychle, což není žádoucí. Zároveň nám umožní shodit ze sebe starosti a uvolnit se při návratu z práce. V ideálním případě by před vchodem měl být volný prostor, kde se čchi může hromadit. Často je bohužel zaplněný zaparkovanými auty nebo dokonce popelnicemi, které brání toku energie. Přístupová cesta by se také neměla zužovat nebo rozšiřovat. Nevadí, když ke vstupu vede několik schodů. Voda blízko vchodových dveří dodá více vitality. Musí být čistá a čerstvá, nejlépe v pohybu a pouze v přiměřeném množství. Častou chybou bývá nefunkční nebo neoznačený zvonek, chybějící schránka na dopisy, nebo poškozené osvětlení, což vypovídá o špatné komunikaci s vnějším světem.

Poznámka/inspirace: Pokud žijeme na jednom místě delší dobu, lehce si zvykneme na to, jak místo vypadá. Dokonce přestaneme vnímat nedostatky, které jsme chtěli původně opravit, nebo které se průběžně objevily. Můžete zkusit podívat se na svůj dům, jako byste ho viděli poprvé nebo jako byste se na něj dívali cizíma očima. Můžete samozřejmě poprosit nezúčastněnou osobu, která Vám poskytne nezaujatý pohled zvenčí. Možná budete překvapení, co všechno by se dalo vylepšit…..

TIP: Vynikajícím způsobem, jak dodat exteriéru domu živou energii, jsou truhlíky na oknech plné květů. Jsou obzvlášť užitečné, protože posilují čchi, která vtéká do domu okny.

Pro principy Feng Shui je velmi důležité umístění vchodových dveří, a to nejen z hlediska světové strany, ale jejich celkového uspořádání. Kvalita čchi vnitřního prostoru domu přímo souvisí s energií, která se dostane do domu vchodovými dveřmi. Proto je nazýváme „ústy čchi“ a cílem je umístit je tak, aby dostávala tu nejlepší „potravu“ – pozitivní energii čchi.  Vchodové dveře mají být proporčně velké, zachovalé a měli bychom o nich přemýšlet jako o tváři, která má být čistá, příjemná a zářící. Vchod nesmí být zastavěn různými předměty, jako koly, kočárky nebo již zmíněnými popelnicemi. Dveře musí jít otevřít snadno a dokořán. Pokud musíte do dveří tlačit, protože jsou pokroucené nebo drhnou, vaše životní cesta nebude snadná. Uspořádání vchodových dveří je nejlepší symetrické, protože navozuje pocit vyváženosti a harmonie. Po obou stranách vchodu jsou velmi vhodné stromky nebo rostliny v ozdobných květináčích, které zároveň slouží za symbolické ochránce obydlí. Pokud je na ně u vchodu málo místa nebo světla, můžete použít variantu malovaných rostlin přímo na stěnu.  Není namístě se bát zviditelnit nebo odlišit – právě naopak. Především v prostorách, kde je příliš uniformní prostředí je to žádoucí a možná Vás časem napodobí i Vaši sousedi. Vchod by měl být vždy výrazný, dobře osvětlený, chráněný a neměla by zde chybět co největší rohožka. Tak jak jednoduše najdou Vaše dveře přátelé, tak snadno je vyhledá i energie, kterou se snažíme ke vchodu nalákat. Podle Feng Shui je velmi důležité i to, co je vidět při odchodu z rodinného domu. Pohled ze dveří ovlivňuje život člověka. Když má pozitivní kvality, jako například široký výhled do krajiny, je to v pořádku. V opačném případě stačí do oblasti vchodu zavěsit zrcadlo bagua, které odrazí negativní energii.

 

Po překročení prahu se ocitáme ve vstupním prostoru, což je ve většině případů chodba nebo hala.   Chodba by neměla být ani příliš omezující ani příliš volná. Je vlastně přechodem mezi  venkovním -jangovým a vnitřním - jinovým světem, který by měl být co nejplynulejší.  Jako pomůcka pro vymezení této hranice se používá závěsná zvonkohra, která zpomalí proudění energie a její zvuk nám dá jasnou informaci, že už jsme doma. Při výběru takové zvonkohry je tedy nejdůležitější, aby nám její zvuk byl příjemný.  Vstupní hala by měla působit otevřeně, přístupně a přehledně – to co lidé uvidí v této místnosti, ovlivňuje do velké míry dojem z interiéru, jako celku. Je tedy dobré vytvořit zde takovou atmosféru, podle níž chceme vnímat i zbytek domu – atmosféru přívětivosti, štěstí a spokojenosti. Pro obyvatele domu je v této místnosti důležitý prvek, který je obrazně „ přivítá“. Může se jednat o rodinnou fotografii nebo sochu dovezenou z cest – zkrátka cokoliv, k čemu máme nějaký pozitivní vztah nebo vzpomínku.  Pokud v chodbě není dostatek denního světla, je nutné ji dobře nasvítit umělým osvětlením. Největší chybou, kterou můžeme v tomto prostoru udělat, je umístění zrcadla naproti vchodovým dveřím. Veškerá energie, která přijde do domu je tak okamžitě odražena zpět.  Vhodné místo pro zrcadlo je vpravo nebo vlevo od vchodových dveří, ale pozor na to co odráží!  Neměly by to být rozhodně špinavé boty nebo přeplněný věšák.  Dlouhé a úzké chodby vedou energii příliš rychle – je třeba je dobře nasvítit a opticky chodbu zvlnit pomocí správného rozvěšení obrazů, svítidel nebo pomocí podlahové krytiny.  Malé, stísněné a ponuré chodby odrazují čchi a způsobují zdravotní a finanční problémy. Zde pomůže světlo a zrcadlo. Pokud z haly vede několik dveří, ty do obytného prostoru by měly být dominantní a odlišné od ostatních. Nikdy by se nemělo stát, aby byly troje dveře za sebou v jedné linii, protože způsobí odliv energie. Také schodiště naproti vchodu není v pořádku – energie uteče pryč. Dveře by neměly být naproti dveřím do ložnice nebo toaletu. Toaletu, sporák ani krb bychom ode dveří neměli vůbec vidět. Abychom dosáhli maximálního proudění energie, je nezbytné udržovat haly a chodby bez nepořádku a překážek. Pokud je to možné, umístěte do chodby rostliny, které působí živě a přívětivě.

Schodiště hrají významnou roli, jelikož napomáhají proudění čchi po celém domě a vedou jí mezi jednotlivými podlažími. Měla by být spíš širší, působit stabilně a být dobře osvětlená zespoda nahoru.  Schody a schodiště by měly být mírně točité, nikoliv rovné ani spirálovité. Každý schod by měl být pevný a plný, bez průhledů/mezer. Schodiště by nemělo ležet naproti vchodovým dveřím ani dveřím od toalety či ložnice. Také by nemělo být umístěné uprostřed domu, v prostoru tai chi. Zde by působilo jako rušivý prvek a mělo negativní vliv na zdraví a štěstí rodiny. Harmonické proudění energie ovlivní jaké předměty nebo obrazy na schodiště umístíme. Velice vhodné jsou mandaly nebo jiné duchovní obrazy či fotografie. 

 

Autor článku: Markéta Petříková, Vítr-Voda.cz

Fotografie a vizualizace: Vitr-Voda.cz

Pro tištěnou podobu: www.vitr-voda.cz

Pro pc podobu: http://www.feng-shui-stavby-interiery.cz

vstup - rozsvíceno.jpg vstup 3.jpg podhled.1.jpg DSC_4026.JPG

Podělte se s ostatními
    Pridat.eu